Aleksander Jusewicz
Tel. +48 507414579
Kraków, Małopolska

Pytania...

Zduństwo...

Zduństwo - dział rzemiosła zajmujący się budową i naprawą pieców (kaflowych, kuchennych, chlebowych, pieco-kominków, kominków). Rzemieślnik uprawiający to rzemiosło to zdun. Początkowo nie był to wyodrębniony zawód. Przygotowywaniem kafli i stawianiem pieców kaflowych zajmowali się garncarze natomiast budowa kominków należała do obowiązków budowniczych. Z czasem zdunowie byli coraz liczniejsi i zakładali własne cechy. Nauka zawodu rozpoczynała się wcześnie, kandydat na zduna najpierw terminował u mistrza, potem zostawał czeladnikiem, a następnie mistrzem.

Materiały i narzędzia...

Materiały używane do budowy pieców to m.in.: cegła pełna, klinkierowa, szamotowa, płyty szamotowe, kafle, płytki wykładzinowe, pręty zbrojeniowe, drut stalowy, materiały wiążące, izolacyjne, wykończeniowe (płytki ceramiczne, elementy metalowe).

Narzędzia używane przez zdunów: piła do drewna, do betonu, elektryczna, szlifierka ręczna, maszyna do cięcia kamienia, obcęgi, nóż do cięcia kafli, wiertarka, młot, przecinak, dornik (stalowy punktak do cięcia kafli i wycinania w nich otworów) gąbka, pędzel malarski, wygładzarka, wkrętak, mieszadło, wiadro, kielnia, przybory pomiarowe (pion murarski, poziomica, kątownica, calówka, miara taśmowa).

 

Kominek z otwartym paleniskiem

Tylko dobrze wykonany kominek tradycyjny jest w pełni bezpieczny i nie powoduje cofania się dymu.